Fort Collins Symphony Links

2018 – 2019 Orchestra

• • • click on name to read bio • • •

CONDUCTOR

Wes Kenney
Wilfred Schwartz Conductor’s Endowed Chair, Karl and Wilma Carson

VIOLINS

Stacy Lesartre, Concertmaster
Riedman/Women’s Guild Endowed Chair
Nina Fronjian, Assistant Concertmaster
Julian and Ida Siegel Endowed Chair
Auditioning, Principal 1st 
Dorothy Gruber Horowitz Endowed Chair
Christine Menter, Principal 2nd 
Wilson & Emily Wilmarth and Family Endowed Chair
Sarah Whitnah, Asst. Principal 2nd
Arlo Adams
Ji Hye Chung *
Jennifer Crim
Timothy Cuffman
Jean Denney
Mary Evans
Ryan Foley
Mary Gindulis
Rachel Sliker
Bennett Stucky

VIOLAS

Ethan Hecht, Principal
Lilla B. Morgan Endowed Chair
Allyson Fleck, Asst. Principal
Sabrina Romney Lloyd
Lauren Spaulding
David Swiss

CELLOS

Becky Kutz Osterberg, Principal
Jeanise Brown Endowed Chair
Heidi Mausbach, Assistant Principal
Joannah L. Merriman Endowed Chair
Jessica Albrecht
Chas Barnard
Joseph Howe
Peter Linder
Beth Wells

BASSES

Brett Armstrong, Principal
Bettie Wilcox Endowed Chair
Auditioning, Asst Principal
Erik Deines
Forest Greenough
Jason Thompson

FLUTES

Norman Gonzales, Principal
Renate Justin, M.D. Endowed Chair
Kristin Sommer, 2nd/Associate Principal Sandra Tiemens, 3rd

 

PICCOLO

Sandra Tiemens
Fern Bennett Endowed Chair

 

OBOES

Max Soto-Sibaja, Principal
David and Alison Dennis Endowed Chair
Gina Johnson *, 2nd
Walter Scott McCoil Endowed Chair (NEW)
Pablo Hernandez **, 2nd

 

ENGLISH HORN

Gina Johnson *
Bob and Joyce Everitt Endowed Chair
Pablo Hernandez **

 

CLARINETS

Kellan Toohey, Principal
Freddy Martin Endowed Chair
William Colby Bond, 2nd

 

BASSOONS

Tom Bittinger, Principal
Tom Bittinger Endowed Chair
Susie McCollum, 2nd

 

HORNS

Jason Johnston, Principal
Pat and Edna Rizley Griffin Endowed Chair
Auditioning, 2nd
John McGuire, 3rd/Associate Principal
Ayo Derbyshire, 4th
Lauren Varley, Assistant

 

TRUMPETS

Auditioning, Principal
Clark Livingston Endowed Chair
Derek McDonald, 2nd/Associate Principal

TROMBONES

Daniel Watt, Principal
Lynnette C. Jung Endowed Chair
Auditioning, 2nd
Terry Leahy **, Bass
William E. Runyan Endowed Chair

TUBA

Steve Vaughn, Principal

TIMPANI

Michael Tetreault, Principal
Wayne and Phyllis Schrader Endowed Chair

PERCUSSION

Carl Dixon, Principal
Graham and Joanne Harrison  Endowed Chair
Leo T. Canale
Josephine Kathryn Guerriero Principal Triangle Endowed Chair
Thomas VanSchoick

HARP

Pamela Eldridge, Principal
Kepler Endowed Chair

KEYBOARD

Auditioning, Principal
Kathryn Edwards Endowed Chair

ORGAN

Marie L. Schall Endowed Chair (NEW)  

CELESTE

Tom Sutherland Endowed Chair

APPRENTICE CONDUCTOR

Jeremy Cuebas

LIBRARIAN

Becky Kutz Osterberg

ORCHESTRA PERSONNEL MANAGER

Jean Denney

PRODUCTION MANAGER

Kevin Wolfgang

 

* on leave
** acting
Section string and percussion players are listed alphabetically and are seated in a rotation pattern throughout the season.
Left Menu Icon